מהן זכויותיי כבעל דירה? המדריך השלם

השכרת דירה לדיירים יכולה להיות קשה. בין אם זה שחוקי הדיירים מורכבים, כמו חוק דיור הוגן, או פשוט מילוי התחייבויות לבעל הבית שלך, יש הרבה דברים שאתה צריך להיות מודע להם בעת השכרת הבית או הדירה שלך.

כשאתה בעל הדירה, אתה מספר לעתים קרובות מה אתה לא יכול לעשות במקום מה שאתה יכול לעשות, והרשימה האינסופית של ההגבלות יכולה להוריד אותך ולגרום לזה להיות מאתגר לדעת את הזכויות שאתה צריך על מנת לעזור לך לנהל את הנכס שלך כראוי.

במאמר זה, אתם יכולים למצוא את הזכויות שלכם כבעלי דירה המאפשרים לכם למצוא ולשכור לדיירים ולשמור על חווית השכרה חיובית.

מהו פיקדון ביטחוני?

בו בזמן שאתה חותם על חוזה עם המשכיר, אתה יכול לקבל פיקדון ביטחוני.

פיקדון הוא סכום כסף המוחזק על ידי בעל הדריה למשך תקופת השכירות. הוא שווה בדרך כלל לשכר הדירה של חודש אחד.

במדינות מסוימות יש כמויות מרביות שונות עבור פיקדונות, רוב החוקים מציינים כי הפיקדון לא יכול להיות יותר מחודש אחד של שכר דירה. הקפידו לדעת טוב את החוקים של המדינה שלכם בעת הגדרת סכום הפיקדון.

פיקדונות ביטחוניים מוחזקים ע"י הבעלים עד לאחר השלמת בדיקת היציאה, וכל הפיקדון משמש לכיסוי כל השטרות שאינם משולמים (כגון שטרות השירות או תשלומי השכירות) ונזקים הנחשבים מעל ומעבר "לנזקים הנורמליים".

"הנזקים הנורמליים", הנקראים לעתים "נזקים רגילים", פירושו הידרדרות של היחידה בשל החיים היומיומיים הגורמים לאובדן ערך הנכס.

לדוגמה, שטיחים עם נזקים מורידים את הערך של היחידה. אם הנזק של השטיח נגרם מאופן שימושי בלבד (כלומר, מפשוט הליכה בתוך הדירה), אז הוא נחשב לנזק נורמלי ולא ניתן לתקנו ולשלם את המחיר של התיקון מן הפיקדון.

במילים אחרות, הפיקדון משמש לתיקון הרכוש אם היו נזקים בלתי סבירים שנעשו על ידי השוכר או האורחים שמבקרים בו.

בשל הפוטנציאל לנזקים, זכותך לאסוף פיקדון בתחילת השכרת רכושך היא זכות חשובה מאוד, וכדי לשמר את זכותך להשתמש בפיקדון כאשר הדייר יוצא, האופן שבו אתה מטפל בפיקדון הוא גם מכריע.

שיטת הפעולה הטובה ביותר היא להציב פיקדונות בחשבון בנק נפרד משלכם. הדבר יאפשר לכם לארגן את התשלומים בקלות, כך שתוכל לספק רשומות, אם תישאל או יידרש.

שילוב הכספים שלך עם הפיקדון הביטחון של הדייר שלך לא מומלץ לכמה סיבות, כגון:

זה יכול להיות קשה לקבוע את סכום ההפקדה כאשר מגיע הזמן להשתמש בפיקדון כדי לשלם עבור תיקונים או להחזיר אותו לשוכר. למרות שהסכום שאספת יצוין בהסכם החכירה שלך, אלא שמדינות מסוימות מצפות ממך להחזיק פיקדונות בחשבון ולהחזיר את הריבית יחד עם ההפקדה, ואת הסכום המדויק יהיה קשה לקבוע אותו אם העברת את הכספים לחשבון אישי.

ייתכן להעביר בטעות חלק מהפיקדון אם אתה לא זהיר.

ייתכן שתתקשה לעקוב אחר ההפקדה ולקבל רישום כאשר הוא הופקד, אם נדרש. זה עלול לגרום לאובדן הזכות להשתמש בפיקדון אם יש מחלוקת על זה בעתיד.

 

מה ההבדל בין פיקדון לחיות מחמד ודמי מחמד?

אם אתה מאפשר חיות מחמד בדירה שלך, ייתכן שתרצה לחייב את הדייר שלך פיקדון לחיות מחמד או דמי מחמד.

פיקדון לחיות מחמד הוא סכום של כסף בר החזר שנאסף על ידי הדירה כדי לכסות את כל הנזקים שנעשו על ידי חיית מחמד. דמי חיות מחמד, לעומת זאת, הוא תשלום שאינו בר החזר. בדרך כלל, תשלום זה מתווסף לסכום שכר הדירה של הדייר ומשולם בחודשי השכירות.

ייתכן שתחושב לגבות פיקדון שאינו ניתן להחזר לחיות מחמד על בעלי חיים אחרים. עם זאת, פיקדון הוא כסף המוחזק במשך פרק זמן מסוים לצורך מטרה (למשל, השכרת דירה). פיקדונות מוחזרים, פחות כל ההוצאות הקשורות, כשהמטרה מתגשמת (למשל, ברגע שאתה מסיים לשכור את הדירה).

הקפד לכלול את סוג החיוב הנכון בהסכם החכירה.

 

האם אוכל להיכנס לדירה של הדיירים?

זכותו של בעל הבית להיכנס לדירה של הדייר היא הכרחית בחלק מהמקרים. הסיבות שייתכן שיזדקק בעל הדירה לגשת לדירת הדיירים כוללות תיקונים, בדיקה, הצגת דירה לרוכשים או דיירים פוטנציאליים או לשתלט על מזיקים.

כדי להיכנס לדירה באופן חוקי, אתה פשוט צריך לספק הודעת כניסה (בדרך כלל 24 שעות לפני הכניסה). זכור כי רוב המדינות קובעות 24 שעות ככמות מינימלית של ההודעה שאתה צריך לספק לדייר לפני הכניסה לדירה שלו. עליך גם לעיין בסעיף אודות מתן הודעה בהסכם החכירה שלך לגבי המקרה שהוא מכתיב תקופת הודעה ארוכה יותר (לעומת חוקי המדינה שלך).

במקרה חירום, כגון הצפה או אש, אין צורך להודיע על כניסה חוקית לדירה. כך אפשר לתקן את הבעיה במהירות ולפני התרחשות כל נזק משמעותי.

 

כיצד לפנות דייר?

לפעמים כאשר הדייר אינו יכול למלא את המצופה ממנו לפי הסכם חכירה, כגון לא לשלם את שכר דירה או תשלומים מאוחרים באופן קבוע. במקרים כאלה, תידרש לנקוט פעולה כדי למנוע מהדיירים להמשיך בהתנהגות הבלתי הולמת זאת.

פינוי הוא ההליך שבעל הדירה מבצע כדי להוציא דייר מהדירה השכורה. כיצד לפנות דייר משתנה בין מדינות, אבל ברוב המקרים פינוי הדייר דורש סיבה מתאימה (למשל, הפרה משמעותית של הסכם חכירה) והודעה נכונה.

חשוב גם לדעת שאינך יכול לנקוט בפעולות מסוימות כדי לפנות את הדייר אלא אם כן תשיג צו בית משפט. לדוגמה, אסור לך לא להפעל את כלי השירות של הדייר, לשנות את המנעולים, או לסלק את החפצים של הדייר או את הדייר עצמו ללא רשות מבית המשפט.

אפילו הדייר הטוב ביותר יכול לעבור זמנים קשים ולהיאבק כדי לדחות את תשלומי שכר הדירה שלהם, אבל הפרות מתמשכות של הסכם החכירה צריכות להיות מלוות באזהרה (למשל, המציינת שהם הפרו את הסכם החכירה שלהם).

 

כיצד לסיים שכירות של דייר בסוף החוזה?

דייר יכול לחדש את הסכם חכירה, אם אפשר, או לעבור למקום אחר. אם השוכר עוזב, יש שני דברים שיש לזכור: הודעת סיום ובדיקות יציאה.

שים לב אם אתה מסיים את השכירות, יהיה עליך להודיע לדייר עם הודעה על סיום. אם דייר מסיים את השכירות, הוא צריך לתת לך הודעה על כוונתו לפנות את הדירה.

המטרה של מתן הודעה היא להבטיח שלאדם שקיבל אותה יהיה מספיק זמן כדי למצוא דייר חדש (אם זה בעל הדירה) או למצוא דירה חדשה (אם זה הדייר)

זכור, יהיה עליך לספק הודעת כניסה לדייר בעת הצגת הדירה לדיירים פוטנציאליים או לקונים.

כאשר מגיע הזמן עבור השוכר לצאת, תצטרך להשלים בדיקה סופית.

מטרת בדיקת היציאה היא לתעד את מצב הנכס לאחר השכירות. לאחר מכן אתה משווה את הבדיקה הזאת לעומת הבדיקה הראשונית כדי לקבוע אם הדייר פגע בנכס בדרך כלשהי ואם אתה יכול להשתמש בחלק או את כל הפיקדון לתיקונים.

בשמך תקופת השכירות בעל הדירה יכול להחזיק את הפיקדון הביטחון של הדייר, וכאשר הדייר עובר למקום אחר, יהיה עליו להשתמש בו או להחזיר אותו.

כדי להשתמש בפיקדון יהיה עליך לספק סיבה מתאימה. למשל, אם יש חשבונות שירות שנותרו ללא תשלום או נזקים, אז יש לך את הזכות להשתמש בכל או חלק מהפיקדון לשלם את החובות או התיקונים.

כמו כן, עליך לפרט את הסכומים עבור חשבונות שירות ללא תשלום, השכרה ו/או עלויות תיקון. שמור רשימה זו עם הרשומות שלך וספק עותק לדייר.

רישום האופן שבו אתה משתמש בפידקון מספק הוכחה לאופן ההקצאה של כל שקל במקרה של מחלוקת. באפשרותך גם להשתמש בו כדי לעקוב אחר הוצאות התיקון ואולי אפילו למצוא או לנהל משא ומתן זול יותר שירותי תיקון בעתיד.

החזרת הפיקדונות הביטחונית

לאחר שכל החובות והתיקונים משולמים, הפיקדון הביטחון מוחזר לדייר. לכל מדינה יש חוקים שונים כאשר הפיקדון שאינו בשימוש צריך להיות מוחזר, החל ממיידית עד 60 ימים, כך עליך לוודא שאתה פועל בהתאם לחוקי המדינה שלך.

בעלי הדירות נדרשים לפי החוק להחזיר פיקדונות שלא נעשה בהם שימוש. זכור שאין באפשרותך להשתמש בפיקדון כדי לתקן נזק שנחשב לאחד מהנזקים הרגילים.

זו הייתה זכותך להחזיק בפיקדון זה אך לא לשמור אותו, ואי כפיפות לכלל זה עלולה לאפשר לדייר להגיש תביעה נגדך.

יש זכויות מסוימות לך כבעל דירה, כגון ניהול בדיקות, אשר מאפשרים לך לנהל כראוי את הרכוש שאתה משכיר, ולקחת את הזמן כדי ללמוד על הזכויות שלך בקשר של בעל דירה – דייר יכול להגן עליך מפני הפסד כספי אפשרי.