מחיר למשתכן- מה זה? ואיך אתם יכולים להרוויח מזה?

תכנית זו כוללת מענקים מוגבלים לקונים זכאים באזורי הפריפריה בסך של 40,000 – 60,000 ₪ ביחד עם מחירים מוזלים באמצעות הפחתת מחיר האדמה למפתחים וסבסוד ממשלתי עבור עלויות הפיתוח. המפתחים מתחרים על המחיר הנמוך ביותר למטר מרובע עבור דירה. נכון לעכשיו, רבים ממכרזים התקיימו וההגרלות של הקונים הזכאים יוכרזו בשבועות הקרובים.

מי זכאי להשתתף?
הממשלה הקימה את התכנית החדשה הזאת על מנת לעזור לאנשים "חסרי דיור", מטרות התכנית מוגדרות כדלקמן:
כל אדם שבשש השנים האחרונות לא היה בעלים של דירה (או חלק ממנה) או שכר דירה תחת החוק להגנת הדייר; אדם שלא הוגדר כיורש של יחידות דיור של נכסים, קהילות חקלאיות או ישובים קהילתיים; ושאינו מחזיק בזכויות לדירה תחת בנייה.

התכניות מיועדת ל:
*זוגות נשואים * ידועים בציבור (רווקים, גרושים או אלמנים) מעל גיל 35
* הורים חד הוריים עם לפחות ילד אחד מתחת לגיל 21 אשר נמצא במשמורת של ההורה
* אנשים מוגבלים בגיל 21 ומעלה, המוגדרים כך על ידי משרד הבריאות, מרותקים לכיסא גלגלים, בעלי נכות קבועה של 75% ומעלה.

אילו דירות זכאיות להשתתף?
משרד הבינוי והשיכון הגדיר מפרט טכני מינימלי שהוא חובה עבור הדירות הזכאיות הזמין על פי דרישה.

האזורים המכוסים:
האזורים הללו כוללים את ירושלים, רמת בית שמש, חיפה, הרצליה, רעננה, לוד, עפולה, ראשון לציון, עתלית, קריית מוצקין, טבריה, תל אביב ועוד.
קיימות הטבות עבור התושבים המקומיים – תושבים שהתגוררו באזור במהלך השנים האחרונות מקבלים עדיפות ברכישת דירה.

איסור על מכירה מחדש
חל איסור על מכירה מחדש של דירות שנרכשו דרך המסגרת של המחיר למשתכן לצד שלישי במשך חמש שנים מיום התאריך של "טופס 4".

מחיר מטרה
מחיר מטרה חל על דירות מגורים שנבנו בתוך מסגרת של פרויקטי בנייה חדשים דרך המדינה, כאשר מחיר הדירה נקבעים באמצעות מכרזים ונמצאים כ 20% מתחת לערך השוק. טווח גודל הדירות הללו נע בין 60-150 למטר מרובע. דירת מחיר מטרה כוללת לפחות מקום חנייה אחד.

מי רשאים להשתתף?
כמו בתכנית הקודמת, תכנית זו מיועדת ל"חסרי דיור" וגם עבור אנשים המחפשים "לשפר את תנאי הדיור הנוכחיים שלהם."

הכוונה ב"חוסר דיור" מתייחסת לאנשים בגילאי 35 לפחות ו/או יחידות משפחתיות שבהן לאף חבר משפחה אין זכויות לבעלות של יחידת דיור (או חלק ממנה) במשך עשר שנים שקדמו לדירה במחיר מטרה. "שיפור תנאי הדיור" מתייחס ליחידים בגילאי 35 לפחות או יחידה משפחתית שהם בעלים ליחידת דיור שתימכר בתוך 12 חודשים מיום קבלת טופס 4 הממשלתי עבור הדירה שתירכש או בעלי יחידת דיור בעשר שנים שקדמו לרכישת דירה במחיר מטרה.

אילו דירות רשאיות להשתתף?
סטנדרטים באיכות גבוהה ומפרט טכני נקבעו על ידי משרד השיכון.

מכירה מחדש
חל איסור של מכירה מחדש על דירות שנרכשו דרך המסגרת של מחיר מטרה לצד שלישי במשך חמש שנים, זו פעולה שבגינה יינתן קנס בסך של 250,000 ₪.

השכרה
ניתן להכשיר דירות שנרכשו למטרות מגורים כדי שאף אחד לא יצטרך לחכות כדי שהדירה הנכונה תופיע כדי לעלות לסולם הדיור.

הגרלות
הגרלת ראש העין הוכרזה במרץ ול 196 משפחות ניתנה ההזדמנות לרכוש דירות של 4 חדרים במחיר של 1.14 מיליון שקלים ודירות של 5 חדרים במחיר של 1.3 מיליון שקלים. תוצאות הגרלת לוד צפויות להתפרסם במועד הכתיבה עם דירות של 3 חדרים שנמכרו בסך של 625,000 ₪ בלבד.

כיצד אני ממשיך?
אם אתה חושב שאתה ו/או קרובי משפחה זכאים לתכנית & זקוק לעזרה והדרכה בהרשמה או בהחלטה של איזה פרויקט מתאים לך, תרגיש חופשי ליצור איתנו קשר בהקדם האפשרי. הממשלה משווקת כ 60,000 דירות השנה וזה אומר שיש לך סיכוי סביר.

אם אתה לא זכאי לתכנית אבל עדיין רוצה לקנות דירה חדשה, קיימות עדיין דירות חדשות שזמינות למכירה מדיירים קודמים על שטח פרטי במספר רב של פרויקטים תמ"א 38 בפריסה ארצית. אנחנו נדון על תמ"א 38 בצורה יותר מפורטת בחודש הבא .